Wolfenbüttel, 21.7.2012

Všechny historické prameny uvádějí , že se Prof. Dr. Heinz Leymann narodil dne 17.7.1932  v německém městě Wolfenbüttel. Kolegyně Lica z Hannoveru, která mimochodem sepsala své zkušenosti s mobbingem a bossingem ve svém románu „Lügenwahrheit“ (Pravdolež) se někdy v létě 2011 podařilo na městském úřadě vypátrat, že se tak stalo na adrese Frankfurter Strasse 2.

Několik kolegů, kteří se ve své praxi věnují tzv. anti-mobbingu – radí či pomáhají lidem, kteří se stali terčem mobbingu, které lze považovat svým způsobem za „skalní“ fanoušky Dr. Leymanna přistoupilo na náš návrh, abychom vzpoměli 80. výročí od jeho narození a vyfotografovali se – mimo jiné – pře Leymannovým domem, což se také stalo.

Hannes, Pavel, Georgos (majitel domu), Anette a Lica před domem  ve Frankfurterstr. 2.

 

Přišel mezi nás i pan Georgos Avramidis, který dům před cca 20-ti lety koupil a nyní souhlasí s tím, aby zde byla umístěna pamětní deska připomínající narození Heinze Leymanna, který pak v polovině 50. let odešel do Švédska, kde také v roce 1999 ve věku nedožitých 67 let zemřel.

Našim cílem však nebyla jenom společná fotografie před tímto domem, ale také realizace tzv. Streetworkshopu, ve kterém jsme  – pomocí tzv. moderační metody – pokládali lidem na pěší zóně v ulici  Lange Herzogstrasse následující otázky: 1. Víte, co je mobbing?  2. Zažili jste minimálně 1x mobbing na vlastní kůži? 3. Víte něco o Heinzi Leymannovi? (Video + výsledky našeho dotazování můžete shlédnout na jiném místě tohoto našeho webu.)

Lica a Anka v průběhu workshopu …

Workshop sice – jak se o tom můžete přesvědčit i sami na konci našeho videa – nedopadl v kontextu znalostí o prof. Leymannovi pro obyvatele Wolfenbüttelu nikterak lichotivě (téměř nikdo z účastníků našeho dotazování o Heinzi Leymannovi vůbec nic nevěděl), ale lidé na pěší zóně k nám by  většinou vstřícní, zajímali se a někteří i děkovali, že jsme do jejich města s tímto nápadem přišli.

V rozhovoru s jedním obyvatelem domu ve Frankfurter Strasse 2 jsem se všask dozvěděl, že tento dům byl ještě někdy ve 2. polovině 20. století přečíslován, takže je velmi pravděpodobné, že Heinz Leymann strávil první roky svého života v jiném domě. A to by v kontextu našeho záměru umístit pamětní desku mohl být vážný problém!

 

Pavel v rozhovoru s obyvatelem domu ve Frankfurterstr. 2

Samozřejmě se v této věci hodláme i nadále angažovat a zjistit, jak to vlastně v době Leymannova narození bylo. Již nyní jsme jednoduchou úvahou dospěli k názoru, že by do ůvahy mohly připadat tyto další stavby v ulici Frankfurter Strasse: 

Zkusíme se ptát na městském úřadě ve Wolfenbütteli a příp. i některých pamětníků. Máte-li možnost a chuť podílet se na našem patrání, rádi uvítáme jakoukoli formu pomoci z Vaší strany!

Prof. Dr. Heinz Leymann je pravděpodobně jedním z klíčových humanistů 20. století Jako první upozornil na vysoce destruktivní vztahy na pracovišti, které pak označil jako mobbing. Jeden z prvních však také naznačil, že „boj o udržení demokracie“ se nyní svádí a stále více bude svádět za branami firem, organizací a zejména velkých korporací. Současný vývoj mu dává stále více za pravdu  a proto si myslíme, že by jeho odkaz neměl být zapomenut!

Pavel Beňo, Práce a vztahy Praha

 

 

Věci se však dějí … a lidé jsou šikovní!

Dne 4.9.2012 jsem, ke svému překvapení, dostal následující E-mail:

Sehr geehrter Herr Dr. Pavel Beno,

von Herrn Dr. Fleissner aus Hamburg habe ich erfahren, dass Sie sich für eine Gedenktafel an dem Geburtshaus von Pfr. Heinz Leymann eingesetzt haben.
Diese Idee wird nun umgesetzt. Am 25. September soll diese Tafel 
angebracht werden.

Mit freundlichen Grüßen

Erik Dancs

Erik Dancs-Das Beraternetzwerk
Hinter der Schmiede 15
38315 Werlaburgdor

(Vážený pane Dr. P. Beňo, od pana Dr. Fleissnera  z Hamburku jsem se dozvěděl, že jste se zasazoval za umístění pamětní desky na rodném domě Heinze Leymanna. Tato myšlenka bude tedy realizována.  25. září bude tato deska instalována. S přátelským pozdravem Erich Dancs …) 

I stalo se, jak o tom svědčí i následující fotografie a článek, který si můžete v německém jazyce přečíst na webové adrese:

http://wolfenbuettelheute.de/wolfenbuttel-gedenktafel-fur-prof-dr-heinz-leymann-ein-kampfer-gegen-mobbing/

20120925-124151.jpg

No to je tedy ale něco!!! Haleluja !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *